Collection: Complete beginners

We custom-made the world's most beginner-friendly yarn. It won't fray or snag, and makes learning to crochet so easy - we call it Easy Peasy yarn. These kits feature The Woobles Easy Peasy yarn.
  • Penguin Crochet Kit
    Regular price
    $25–$30 $25 USD–$30 USD
    Sale price
    $25+ $25+
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Easy Peasy Beginner Bundle
    Regular price
    $100 $100 USD
    Sale price
    $100 $100 USD
    Regular price
    $120 $120 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Fox Crochet Kit
    Regular price
    $25–$30 $25 USD–$30 USD
    Sale price
    $25+ $25+
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The OG Crew Bundle
    Regular price
    $150 $150 USD
    Sale price
    $150 $150 USD
    Regular price
    $180 $180 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bunny Crochet Kit
    Regular price
    $25–$30 $25 USD–$30 USD
    Sale price
    $25+ $25+
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chick Crochet Kit
    Regular price
    $25–$30 $25 USD–$30 USD
    Sale price
    $25+ $25+
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Lion Crochet Kit
    Regular price
    $25–$30 $25 USD–$30 USD
    Sale price
    $25+ $25+
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Hoppy Easter Bundle
    Limited Edition
    Regular price
    $50 $50 USD
    Sale price
    $50 $50 USD
    Regular price
    $65 $65 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Halloween Cat Crochet Kit
    Limited Edition
    Regular price
    $30 $30 USD
    Sale price
    $30 $30 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Rags to Witches Bundle
    Limited Edition
    Regular price
    $40 $40 USD
    Sale price
    $40 $40 USD
    Regular price
    $45 $45 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Digital Gift Card
    Regular price
    $30–$100 $30 USD–$100 USD
    Sale price
    $30+ $30+
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zero to Hero Bundle
    Regular price
    $85 $85 USD
    Sale price
    $85 $85 USD
    Regular price
    $100 $100 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Ultimate Easter Egg-stravaganza Bundle
    Limited Edition
    Regular price
    $70 $70 USD
    Sale price
    $70 $70 USD
    Regular price
    $87 $87 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Egg-cellent Accessory Bundle
    Limited Edition
    Regular price
    $20 $20 USD
    Sale price
    $20 $20 USD
    Regular price
    $27 $27 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Yarn-der the Sea Bundle
    Limited Edition
    Regular price
    $100 $100 USD
    Sale price
    $100 $100 USD
    Regular price
    $120 $120 USD
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Gettin’ Jungly with It Bundle
    Limited Edition
    Regular price
    $75 $75 USD
    Sale price
    $75 $75 USD
    Regular price
    $90 $90 USD
    Unit price
    per 
    Sold out